ورود  |  عضویت  |  خانه  |

شعار

  •  هرچه بیشتر فکر می کنیم ، بهتر می فهمیم که هیچ نمی دانیم. ماری ولتر

  •  مهربانی مانند بذر گندم کاشتن است که بعد افزایش می یابد. مثل افریقائی

  • خوشنامي ، بزرگتـــ ـرين فر هــر آدمي اســت . حکيم ارد بزرگ

  • آدم هــاي توانا ، براســتــي ارزش "زمان" را مي داننــــ ــد . حکيم ارد بزرگ

  • پوزش خواســتن از پس کار ناشايســت ، بسيـــار زيباســت و نشان پختگي روان . حکيم ارد بزرگ

  • برای رسیدن ب چیزی ک تا کنون نرسیده ای باید کسی شوی که تا کنون نبوده ای

تویوتا سوپرا زمانی یکی از نمادهای اصلی این خودروساز ژاپنی به شمار می‌رفت

تویوتا سوپرا زمانی یکی از نمادهای اصلی این خودروساز ژاپنی به شمار می‌رفت و شاید بیشتر از هر خودروی دیگر، نمادی برای تویوتا به شمار می‌رفت. پس‌ازاینکه دو سال پیش تویوتا نام تجاری مبهمی را در سازمان ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات‌متحده آمریکا ثبت کرد، چند روز پیش و در سوم ژوئن دوباره نام تجاری جدیدی این بار با نام «سوپرا» به ثبت رساند. این می‌تواند نشانه‌ای جدی برای بازگشت دوباره این خودرو افسانه‌ای باشد و شاید هم این خودرو حاصل تلاش مشترک بی ام دبلیو و تویوتا باشد.

در اوایل سال 2013 این دو کمپانی آلمانی و ژاپنی برای کار روی خودروی اسپرت، به یکدیگر پیوستند. درحالی‌که احتمالاً خودروی اسپرت بی ام دبلیو جانشین جدید Z4، یعنی خودرو Z5 خواهد بود؛ به نظر می‌رسد در این سمت نیز تویوتا می‌خواهد سوپرا افسانه‌ای را دوباره به خط تولید بازگرداند. از طرفی کانسپتی که با نام FT-1 توسط شرکت ژاپنی در نمایشگاه خودرو 2014 دیترویت به نمایش درآمد، این احتمالات را قوی‌تر می‌کند.

آخرین شایعات مبنی بر این است که حاصل تلاش‌های مشترک بی ام دبلیو و تویوتا در سال 2018 و در کارخانه ماگنا استیر در گراتس اتریش تولید خواهد شد. کارخانه‌ای که با احتساب محصولات هر دو شرکت، سالانه 60 هزار خودرو تولید خواهد کرد. اگر تولید این خودروها از سال 2018 شروع شود، بعید نیست که در سال 2017 منتظر رونمایی رسمی از تویوتا سوپرا و بی ام دبلیو Z5 باشیم.

اطلاعات در مورد مشخصات فنی خودروها بسیار اندک است؛ اما تصاویر جاسوسی از بی ام دبلیو یک خودرو با سقفی سافت تاپ یا سقف پارچه‌ای را برای ما نمایان می‌کند، البته گفته می‌شود که نسخه کوپه نیز در دستور کار قرار دارد. هر دو خودرو قرار است از موتورهای بی ام دبلیو استفاده کنند؛ به‌جز نسخه‌های هیبریدی قوی که قرار است از مهندسی تویوتا بهره ببرد. پلتفرم خودروها نیز مشترک خواهد بود؛ اما طراحی داخلی و خارجی دو خودرو قرار است کاملاً متفاوت باشد.

بنا بر برنامه‌های بی ام دبلیو، خودرو Z5 (اگر نام واقعی آن همین باشد) دیفرانسیل عقب بوده و از موتور 6 سیلندر با 4 توربوشارژر استفاده خواهد کرد. البته با صرف هزینه بیشتر می‌توان نسخه چهارچرخ محرک xDrive را خریداری کرد.

البته تمام اطلاعات مذکور با توجه به شایعاتی است که این روزها در این مورد به گوش می‌رسد و نمی‌توان در مورد آن‌ها قاطعانه سخن گفت؛ اما با ثبت ‌نام تجاری «سوپرا» توسط تویوتا، به نظر می‌رسد باید منتشر اخباری هیجان‌انگیز از سوی بی ام دبلیو و همکار ژاپنی‌اش باشیم.

بازگشت دوباره تویوتا سوپرا خبر شگفت‌انگیزی است؛ به شرطی که بتواند درخشش نسل قبلی را تکرار نماید.

images: 

آدرس :     تهران ، خیابان امیرکبیر ، پاساژ کاشانی، طبقه همکف، پلاک 63.
تلفن :     02133958181 - 02133958182
تلفن :   09123089885 - 02133952940 - 02133945373 - 02133919845
جیمیل :     toyotayadak@gmail.com
ایمیل :     info@toyotayadak.com - toyota_yadak@yahoo.com